Logo_male.jpg
logo_z_listkiem.jpg
Home Projekt edukacji międzykulturowej

.

Projekt edukacji międzykulturowej "Mały człowiek w wielkim świecie - wiem, rozumiem, szanuję".

Nasze przedszkole przystąpiło do projektu, którego założeniem jest wypracowanie i wprowadzenie systemowych rozwiązań, wprowadzających do pracy olsztyńskich przedszkoli zagadnienia z zakresu edukacji międzykulturowej oraz metody pracy służące kształtowaniu u dzieci pozytywnych relacji z innymi co doprowadzi do osłabienia stereotypów i uprzedzeń prowadzących zwykle do dyskryminacji osób odmiennych kulturowo.

PLAN DZIAŁAŃ W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 6 W OLSZTYNIE W RAMACH PROJEKTU EDUKACJI MIĘDZYNARODOWEJ

"Mały człowiek w wielkim świecie - wiem, rozumiem, szanuje"

1. „Piękna nasza Polska cała”

Cel: poszerzanie wiedzy na temat historii, tradycji i kultury naszego regionu

1. Spotkanie z absolwentkami naszego przedszkola Julką i Olą, które zaprezentują  wiersz oraz bajkę w gwarze warmińskiej.

2. Prezentacja tańców warmińskich przez dzieci z Przedszkola Miejskiego w Olsztynk  ( wzmacnianie w dzieciach poczucia własnej wartości)

3. Zabawy taneczne z tancerzami  z Zespołu Pieśni i Tańca Warmia

4. Spacer Szlakiem Jakubowym po Starym Mieście (zapoznanie z najważniejszymi zabytkami)

5. Wykonanie albumu na temat naszego regionu i ukazanie jego piękna przedszkolakom z innego miasta

Cel:  zapoznanie dzieci z historią i najważniejszymi budowlami miasta Warszawy

1. Zapoznanie z legendą „Wars i Sawa” – inscenizacja  legendy przez dzieci z przedszkola

2. Zapoznanie z historią powstania herbu Warszawy i wykonanie pracy plastycznej przez dzieci

3. Zorganizowanie wystawy prac  przysłanych przez dzieci z warszawskiego przedszkola oraz prac wykonanych przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6- zwrócenie uwagi na różnorodność i pomysłowość wykonanych prac

4. Quiz podsumowujący wiadomości o Olsztynie i Warszawie

2. „Francja oczami małego dziecka”

Cel:  zapoznanie dzieci z kulturą, tradycją i kuchnią francuską, wdrażanie do tolerancji i akceptacji różnych zachowań, zwyczajów i wartości

1. Warsztaty w Centrum Polsko-Francuskim Cote’s  d ‘ Amour : umiejscowienie Francji na mapie Europy, zapoznanie ze stolicą Paryżem, flagą oraz  poznanie podstawowych zwrotów grzecznościowych

2. Zabawy rytmiczno-taneczne: poznanie piosenki Alouette, oraz jednego tańca

3. Bajki francuskiego bajkopisarza Jeana de La Fontaine’a inspiracją dzieci do odgrywania ról teatralnych

4. Prezentacja multimedialna charakterystycznych  budowli Francji: wykonanie prac plastycznych na temat zabytków Francji

5. Zapoznanie z kuchnią  francuską, przygotowanie przez dzieci francuskich rogalików (otwieranie się na różnice występujące w kuchni francuskiej)

6. „Podróż pociągiem po stacjach: Olsztyn, Warszawa, Paryż” na których wyeksponowane zostaną prace przedszkolaków  odzwierciedlające zdobyte wiadomości

Galeria naszych działań:

- gr 1

Wybraliśmy się na spacer szlakiem Św. Jakuba po starym mieście

Gościliśmy absolwentki naszego przedszkola Julkę i Olę, które zaprezentowały nam wiersz oraz bajkę w gwarze warmińskiej. Zaprosiliśmy również tancerza z zespołu Warmia, który pokazał nam kroki warmińskiego tańca.

- gr 2
- gr 3
- gr 4

W środę 3 kwietnia 2019 byliśmy z wizytą w Centrum Polsko- Francuskim w celu przybliżenia dzieciom kultury Francji oraz osłuchania z francuskim nazewnictwem.

- gr 5

Poszerzanie wiedzy na temat historii, tradycji i kultury naszego regionu

Wybraliśmy się na spacer na Stare Miasto, aby odnaleźć pomnik Świętego Jakuba

W tym tygodniu rozmawiamy o naszym regionie. Poznaliśmy legendę o Świętym Jakubie i o powstaniu Olsztyna. Oto nasze prace ukazujące legendę.

Poznaliśmy legendę o rzece Łynie. Wspólnie malowaliśmy jej źródło oraz poznaliśmy walory rekreacyjne Łyny.

Uczestniczyliśmy w warsztatach w Domu Gazety Olsztyńskiej na których poznaliśmy dawnwe warmińskie stroje. Mogliśmy również przymierzyć ubrania i poczuć się jak prawdziwi warmiacy.

A oto makieta naszego pięknego Olsztyna.

{gallery}fotki/projekt/gr5/5{/gallery}

Gościliśmy absolwentki naszego przedszkola Julkę i Olę, które zaprezentowały nam wiersz oraz bajkę w gwarze warmińskiej.Zaprosiliśmy również tancerza z zespołu Warmia, który pokazał nam kroki warmińskiego tańca.

Zapoznanie dzieci z historią i najważniejszymi budowlami miasta Warszawy

Stadion Narodowy

Prezentacja multimedialna o Warszawie

Stworzyliśmy album o Warszawie

Poznajemy Warszawę

Zapoznanie dzieci z kulturą, tradycją i kuchnią francuską, wdrażanie do tolerancji i akceptacji różnych zachowań, zwyczajów i wartości

Naszą wycieczkę po Francji rozpoczęliśmy od odszukania państwa na mapie Europy

Poznaliśmy flagę Francji oraz wspólnie nauczyliśmy się tańca Alouette

Wizyta w Centrum Polsko - Francuskim

Razem z grupą IV oglądaliśmy podczas multimedialnego pokazu najważniejsze zabytki, budowle i miejsca we Francji. Zobaczyliśmy jak wygląda Luwr, Wieża Eiffla, Katedra Notre Dame, stadion narodowy czy Łuk Triumfalny.

Na koniec naszej podróży po Francji zorganizowaliśmy pokaz mody prosto z Paryża. Podczas słuchania francuskiej muzyki mogliśmy zaprezentować swoje wyjątkowe stroje.

Rodzicu odpowiedz
Dlaczego wybrałeś nasze przedszkole